Przedsądowe wezwanie do zapłaty

przedsądowe wezwanie

Często można się spotkać z terminem ‘przedsądowe wezwanie do zapłaty’, szczególnie przeglądając różne strony internecie. Wiele osób zastanawia się, czym ono różni się od normalnego wezwania do zapłaty.
Tak naprawdę niczym. Przepisy prawa nic nie mówią o przedsądowym wezwaniu do zapłaty. Jest to, więc zwykłe, ostateczne wezwanie do zapłaty, w którym powiadamiamy dłużnika, że w przypadku braku zapłaty w wyznaczonym terminie sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Niektóre osoby preferują takie rozwiązanie, żeby wysyłać kilka wezwań do zapłaty i dopiero w ostateczne zatytułować jako przedsądowe, co ma podkreślić konsekwencje, które spotkają dłużnika w przypadku braku zastosowania się do treści żądania.

Nie ma jednak obowiązku, aby to wezwanie tytułować w ten sposób. Tak samo jak nie trzeba ‘straszyć’ dłużnika sądem. Zabiegi te mają czysto psychologiczny charakter, natomiast nie mają żadnej doniosłości prawnej, ani nie są przez żadne przepisy wymagane.

Moja rada jest taka, że nie ma sensu kilkukrotnie zwracać się do dłużnika z wezwaniem do zapłaty. Jeżeli dłużnik nie odpowiada na pierwsze lub nas zbywa to nikłe są szanse, że po wysłaniu któregoś z rzędu wezwania dłużnik w końcu zapłaci wierzycielowi lub w ogóle raczy na nie odpowiedzieć. Najlepiej jest wysłać jedno wezwanie i od razu w nim zapowiedzieć, że dalsze postępowanie będzie się toczyć przed sądem. Szybsze wystąpienie na drogę sądową daje większe szanse na uzyskanie dłużnej kwoty, gdyż w przypadku, którym będziemy zwlekać z wytoczeniem powództwa może się okazać, że dłużnik postępuje nielojalnie także w stosunku do innych osób i nie jesteśmy jedynymi wierzycielami występującymi w celu ściągnięcia należności. Ponadto z każdym dniem dajemy dłużnikowi więcej czasu na wszelkie manipulacje jego majątkiem, co w konsekwencji może się zakończyć jego niewypłacalnością w chwili egzekucji.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *